štvrtok 25. októbra 2012

Škoricové hviezdičky ala Nigella


Ak chete vo svojom domčeku či bytíku vytvoriť tú pravú vianočnú atmosféru, tento receptík je na to ako stvorený. Omamnej škoricovo-maslovej vôni neodolá ani ten najzarytejší odporca cukroviniek. Ich príprava je nesmierne jednoduchá, takže vám zostane dostatok času aj na ich degustáciu v spoločnosti príjemnej knihy a praskajúceho dreva v krbe :-)

Ingrediencie:
90g zmäknutého masla
100g cukru (v pôvodnom recepte je uvádzaný krupicový, no iným druhom nič nepokazíte)
200g hladkej múky
1 väčšie vajce
1/2 lyžičky soli
1/2 lyžičky kypriaceho prášku
1 a pol lyžičky mletej škorice (v pôvodnom recepte je uvádzaná vanilka alebo zázvor, ja som zvolila našu obľúbenú škoricu)

Postup:
Zmäknuté maslo vymiešame s cukrom na hladkú hmotu. Pridáme všetky ostatné ingrediencie a miesime až kým nám nevznikne vláčne cesto, ktoré si rozdelíme na dve časti a zabalíme do potravinárskej fólie. Obe polovičky vložíme na cca pol hodinku vychladiť do chladničky. 
Po vychladení si cesto rozvaľkáme na cca 5 mm plát a vykrajujeme ľubovoľné tvary. Poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a vložíme do rúry predhriatej na 180°C. Ja som ich piekla približne 6 minút. Po vytiahnutí z rúry sú koláčiky v strede mierne mäkké, no postupne mierne stvrdnú. Ja som ich po vychladnutí ešte natrela troškou domáceho BIO marhuľového džemu a úplne barbarsky som ich zlepila. Cez noc som ich nechala zatvorené vo vzduchotesnej dóze a ráno, po otvorení, boli úžasne mäkké a jemné. Je na vás či sa rozhodnete pre mierne chrumkavé škoricové hviezdičky, alebo si z nich urobíte (tak ako ja) takmer klasické ,,linecké" koláčiky ako od babičky.

Dobrú chuť!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára